Jak si vybírat štěňě

5. května 2008 v 16:37 | Lucie Martinčíková
Psa nebo fenku?
Pes-samec od přírody hlídá celou smečku - rodinu, kdežto fenka především jejího vůdce. Pokud se však neudělají chyby ve výchově. Fenka hárá dvakrát do roka, kdežto kolem psa hárají fenky celý rok.
Křížence nebo psa s průkazem původu?
PP vám zajišťuje jistotu, že si kupujete to plemeno psa, které žádáte
Kříženci z útulku však bývají daleko odolnější proti nemocem a mnozí jsou i chytřejší
Před nákupem čistokrevného psa s PP je lepší se poradit s někým z klubu tohoto plemene, který vám řekne, na co si dávat pozor a kde pořídíte nejlépe (bohužel výjimky potvrzují pravidlo…, i chovatelství je totiž "byznys")
Štěně nebo dospělého psa?
Štěně vyžaduje spoustu času a jen zkušený pejskař pozná, co z něho vyroste, štěně také zcela jistě nebude hned hlídat. Dospělý pes má zase za sebou něco, co se dosud naučil, nebo také právě nenaučil.
Hladkosrstého nebo dlouhosrstého?
Určitě by dalmatin nebyl spokojený v zimě na dvorku, ale pozor: krátká srst se z koberce uklízí daleko hůř, jelikož se zapichuje do veškerého textilu, dobrman totiž také líná.
Pozor na "hezké chlupy", to psa povahově vhodným pro vás nedělá!
Dogu, rotwailera nebo jezevčíka?
Především se nenechte unést módním trendem. Každý pes byl v počátcích chován k určitému účelu, o kterém je nutno se poradit.
Jezevčík je sice malý, ale má tvrdou hlavu, jinak by s divočákem v lese asi nehnul, na rozdíl od dogy, která má v genech neubližovat slabším.
Člověk by si měl pořídit takového psa, kterého zvládne zvednout na veterinární stůl.
Chcete konkrétní plemeno?
O každém psu se všude dočtete jen samou chválu, jak jsou úžasní, že všichni jsou vhodní k dětem a mazlíci, někdy i to, že se nemusí cvičit. Jenže... Pokud si nechcete "naběhnout" a být později nemile překvapeni skutečnou povahou, nehledejte na vámi vybrané plemeno chválu, ale naopak veškeré pomluvy. Ty jsou pravdivější a řeknou vám, jaké dané plemeno skutečně je.
Klidného nebo temperamentního?
Pokud nejste striktně důslední, těžko se domluvíte s dominantním psem, který už jako štěně kouše svou mámu.
Stejně tak, jste-li více v práci než doma, neuspějete s hyperaktivním loveckým psem, který vám bude v bytě všechno ničit.
Kupujete psa pro otce nebo někoho druhého?
Povahově byste si měli se psem vyhovovat, proto ho má vybírat ten, kdo s ním bude žít. Chybou je právě vybírat psa pro někoho jiného. Často pak obdarovaný zjistí, že na psa vybraného vámi nestačí a problém je na světě.
Kde si psa NEpořídím:
Pokud ho chci psa do rodiny tak ve "velkochovné stanici na výrobu štěňat", těžko může tento chovatel dát štěňatům tolik času, kolik je v době imprintingu - t.j. vtiskávání potřeba (toto neplatí u psů do služby, u kterých se nebude vyžadovat přátelský kontakt s lidmi), pamatujte, že nesocializovaný plašan vám celkově nebude k ničemu.
Od chovatele, který na mne dělá dojem, že se chce štěňat za každou cenu zbavit a rychle hýbe s cenou směrem dolů.
Od chovatele, který je zlý na mámu štěňat nebo dokonce i na štěňata, pozor na tyto chudáčky:
Také vybírám s citem, ale především rozumem , tato štěňata budou totiž vůči lidem bázlivá, chudáček štěňátko udělá při laickém výběru chudákem i páníčka!
Pokud chci psa do bytu, vynechám chovatele, jež má fenku se štěňaty ustájenou v hrozném nepořádku, leda bych měl opravdu moře času na výchovu k čistotnosti.
Je-li matka štěňat bázlivá nebo naopak agresivní, negenetickou cestou zdědí potomci toto chování také. Ani u psů s rodokmenem není zaručeno, že bude mít štěně dobrou povahu. Chovatelství je v dnešní době více zaměřeno na hezké chlupy, ne na povahu a zdraví psů. Nebudí-li ve vás matka dojem naprosto vyrovnané povahy, najděte si raději jiný chov.
Závěrem mohu dodat:
Raději navštivte několik chovatelů, než si domů přinesete problém zhruba na 15 let.
Cena za nákup psa je ta nejnižší položka v životě psa, proto zde nešetřete, ale nenechte se zase napálit, že je pes sedmé štěně z vrhu, proto nemá rodokmen, za osm tisíc by vám třeba mohl vyrůst z bígla trikolórní hladkosrstý "skoroovčák"
čím exkluzivnější plemeno psa, "kterých tu moc není", si pořídíte, tím více překvapení v jeho povahových vlastnostech vás čeká!
Pokud si nevíte rady, nechte si poradit od profesionálního chovatele, ne od souseda, "který toho také hodně ví o psech"…
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Anketa

Máš rád/a pejsky?

ano! JAsně! 64.3% (9)
docela jo 14.3% (2)
trochu 7.1% (1)
ne 0% (0)
vůbec! Nesnáším je! 7.1% (1)
ujdou 7.1% (1)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama